2024/2025
Ez vagyok én?! - Önismeret és önmegvalósítás útvesztői
A 2024/25-ös tanévben az éves tematikánk az önismeret és az önmegvalósítás tárgyköre köré szerveződik. Ennek során szeretnénk olyan előadásokat, workshopokat és szemináriumokat tartani, melyek által hasznos tudásra tehetünk szert az ön- és társismeret, stressz- valamint konfliktuskezelés, a pályaválasztás, továbbá a kiégés és újrakezdés útvesztőiben.
Az önismereti előadások által igyekszünk fejleszteni a saját magunkról alkotott képünket, ezzel elősegítve a szakkollégium tagjaiban rejlő tehetség kibontakoztatását. Ezen felül csoportos tréningeken veszünk részt a csoportdinamika és együttműködés növelése érdekében, és az önmegvalósítás jegyében olyan inspiráló worskhopoknak is teret adunk, melyekben olyan történeteket ismerhetünk meg, amikben hobbiból végül pénzkereseti lehetőség alakult ki.
Az önmegvalósítás kapcsán kézenfekvő a már karrier előtt álló szakkollégistáink számára, hogy a következő generációt segítsék megszerzett tudásuk és tapasztalataik által egy pályaorientációs mentorprogram keretein belül. Emellett a szakkollégium tagjainak pályáját is egyengetve egy olyan szeminárium sorozatot álmodtunk meg, mely végig kíséri a kutatót/alkotót az ötletgyűjtéstől a megvalósításon át egészen a publikálásig/kiállításszervezésig.
Beszéd- és előadástechnika - Dr. Jánk István kutatásmódszertani szakszemináriuma
Dr. Jánk István PhD, egyetemünk docense, látogatott el hozzánk április 2-án, és egy rendkívül hasznos kutatásmódszertani szakszemináriumot tartott a beszéd- és előadástechnika témájában. Az esemény során rengeteget tanulhattunk a hatékony testbeszéd fontosságáról, a jó prezentáció összeállításának fortélyairól, valamint a beszéd ritmusáról és dinamikájáról. A beszélgetés rendkívül közvetlen és laza légkörben zajlott, végig a jókedv és a humor dominált, így mindenki kellemesen érezhette magát. Az előadás során nemcsak passzívan hallgathattuk a tanácsokat, hanem aktívan is részt vehettünk, ami még inkább segítette a tanulást.
Különleges élmény volt egy olyan eseményen részt venni, ahol a hallgatók is megszólalhattak, és közvetlen visszajelzést kaphattak a gondolataikra.
Pécsi Országos Szakkollégiumi Találkozó
Idén is lehetőségünk nyílt a két évente megrendezésre kerülő Pécsi Országos Szakkollégiumi Találkozón való részvételre március 28-30. között, ahol fantasztikus programokban és meleg fogadtatásban részesültünk.
A rendezvény színes programkínálattal várt bennünket, többek között különböző előadásokkal, borkóstolóval és egy közös, esti zenei kikapcsolódással.
Az esemény kiváló alkalmat biztosított arra, hogy új embereket ismerjünk meg más szakkollégiumokból, erősítve ezzel a szakkollégiumi közösségi kötelékeket.
Az esemény kiváló alkalmat biztosított arra, hogy új embereket ismerjünk meg más szakkollégiumokból, erősítve ezzel a szakkollégiumi közösségi kötelékeket. A szakmai programok fókuszában a fenntarthatóság került, az izgalmas előadásokon felül egy interkollon is aktívan résztvettünk.
Köszönjük szépen a Janus Pannonius Közgazdasági Szakkollégiumnak a szervezést és a kedves vendéglátós, nagyon jól éreztük magunkat! ♻️🌏👥️🎶🍷
Művészet és piac találkozása - Cserpák Martin előadása a műtárgypiac rejtelmeiről
Volt szakkollégiumi tagunk, Cserpák Martin, a kiállítástervezés és a műtárgypiac világáról tartott nekünk egy rendkívül izgalmas előadást. A szakszeminárium során betekintést nyerhettünk a műtárgyak piaci dinamikájába, a művek értékesítésébe és az egyéni művészi promóció lehetőségeibe.
Az előadás nemcsak a művészeti képzésben résztvevő tagjaink számára volt hasznos, hanem a többi tudományterületen munkálkodó szakkollégista számára is rejtett magában érdekes részleteket.
A beszélgetés során olyan gyakorlati tanácsokat is kaphattunk, amelyek segíthetik a művészeket abban, hogy sikeresek legyenek a mai művészeti piacon.
Önismereti tréning színészekkel és egy mediátorral
Egy különleges önismereti tréningen vettünk részt, amelynek középpontjában a társas kapcsolatok és a kommunikáció állt. A foglalkozást Gönczi Dorka párkapcsolati és válási mediátor vezette, akit Mikecz Estilla és Ágoston Péter színművészek is segítettek.
A program során izgalmas szituációs feladatokban próbálhattuk ki magunkat, amelyek segítettek jobban megérteni a kapcsolatainkat és a kommunikációnk hatását. A konfliktuskezelés, az empátia és az együttműködés fejlesztése mellett a saját érzelmeink tudatosítására is nagy hangsúlyt fektettünk. A színészek profizmusa és Gönczi Dorka szakértelme garantálta, hogy a tréning nemcsak tanulságos, hanem rendkívül szórakoztató is legyen.
Egy inspiráló és értékes napot zártunk, amelyből minden résztvevő rengeteget tanulhatott önmagáról és a társas kapcsolatairól.
Platon Karataev Duó koncert - A zene és a lélek találkozása
Március 12-én, a Színek félálomban kiállítás megnyitója után a Platon Karataev Duó varázsolta el a közönséget a Líceum Esterházy Pál Zenetermében. Az akusztikus koncert során a zenekar intimebb, letisztultabb hangzásvilágát ismerhettük meg, amely egészen új perspektívát adott a már jól ismert daloknak.
A koncert repertoárjában olyan ikonikus dalok szerepeltek, mint a Lassú madár és a Partért kiáltó, amelyeket a közönség már nagyzenekari formában is hallhatott korábban. Emellett a zenekar betekintést engedett a jövőbe is, hiszen néhány daluk a készülő Napkötöző albumról csendült fel először élőben.
A bensőséges atmoszférájú koncert méltó lezárása volt az eseménynek, amely a vizuális művészet és a zene találkozásán keresztül teremtett különleges élményt. Köszönjük a Platon Karataev Duónak, hogy a dallamaikkal még közelebb hozták hozzánk a létezés nagy kérdéseit! 🎵✨
Kepes Kiállítás - "Színek félálomban"
Március 12-én szakkollégiumi napot tartott a Kepes György Szakkollégium. A délelőtt folyamán a szakkollégiumi tagok csapatépítő programon vehettek részt, 17 órától pedig az idei önálló kiállítás megnyitójára várták az érdeklődőket.
A Színek félálomban című tárlat neve Kepes György azonos című művére utal. Különböző modern és kevert technikák jelennek meg a kiállítás anyagában, mint például linóleummetszetek, digitális illusztrációk, akvarell festmények. A megnyitón mozgóképes és animációs munkák megtekintésére is volt lehetőség, amelyeket a munkákról készült plakátok alá elhelyezett QR kódok segítségével bármikor vissza lehet nézni.
A kiállítást Kicsák Lóránt mentortanár nyitotta meg. Beszédében kitért a Szakkollégium hallgatóinak sokszínűségére, amit a különféle munkák is tükröznek. Elmondta továbbá, hogyan meríthetünk ihletet a félálomban eleven teremtő képzeletből, ahogy azt a szakkollégium kiállító tagjai is tették.
A Civil Közösségek Házában április 9-ig látogatható kiállításon 18 művészeti képzésben tanuló hallgató munkája tekinthető meg (Kossuth Lajos utca 12).
A megnyitó alkalmával Dobrán Evelin, a szakkollégium alelnöke, egyben a kiállítás egyik főszervezője így fogalmazott: „Ez az esemény nemcsak kiállítás, hanem bemutatkozás is egyben: az eseménnyel szeretnénk megmutatni munkáinkat és szakkollégiumi közösségünket.”
A kiállítók és munkáik:
- Bakos Rege - Kimérák I-IV. (akvarell festmények)
- Cseh Orsolya - Paplan alatt (csempe karc)
- Dobrán Evelin - Nosztalgia (linóleummetszet)
- Ferenczy Regő Pálos - Ansecti ABC (tipográfia terv), SUNK II. (vegyes technika)
- Görzsöny Ádám - Entropy (plakát)
- Hajdú Lilla Réka - Csillagemető (filctoll), Fennakadás (filctoll), Papírnehezék (filctoll), Závada Péter - Vörös című verse (linóleummetszet), Závada Péter - Screensaver című verse (linóleummetszet), Fennakadás (linóleummetszet)
- Horváth Kinga - Volcanology (kiadvány és plakát), Feed the fire! (csomagolásterv és plakát)
- Kasza Laura - Őrség, Criel-sur-Mer, DEnali, Jakarta (kétrétegű linóleummetszetek)
- Kecskés Csenge - Kegyvesztett (animáció és plakát)
- Kiss Réka - Void (animáció és plakát), Jetlag (animáció és plakát), Bogarak (festmény)
- Kőszegi Angéla - Koszt 4-6-9 (digitális illusztrációk)
- Magasi Hajnal Csillag - Idő érlelte nő II. (grafit)
- Mészáros Mia Petra - Reménytelen (rövidfilm és plakát)
- Nagy Lilla - Zev és Boda (rövidfilm és plakát)
- Szabó Réka - Az ember után I-III. (fametszetek)
- Szikora Sára - Zizi (kiadvány és plakát), Famod (kiadvány és plakát)
- Vályi Vivien - Sunrise Parabellum (plakát), Something Beautiful (CD borító)
- Varga Virág - Bújj-bújj Zöldág (akril sorozat)
A kiállítás főszervezői Cseh Orsolya és Dobrán Evelin voltak. A kiállítás arculatát Lukács Szabolcs tervezte, a plakáton szereplő grafikát pedig Szabó Réka készítette.
Továbbá az esemény megszervezésében a szakkollégium minden tagja kivette részét, munkájuk nélkül nem jöhetett volna létre egy ilyen színvonalas, értékeket képviselő tárlat, melyet mindenkinek érdemes megnézni.
A kiállítás megnyitója után, 19:00 órától a Platon Karataev Duó zenekar koncertet adott a Líceum Esterházy Pál Zenetermében az esemény zárásaként. A zenekar olyan akusztikus megvalósulásokat mutatott be a hallgatóságnak, melyek közül számos ismert volt a közönség számára nagyzenekari kivitelben (Lassú madár, Partért kiáltó). Néhány olyan dalukat is repertoárra tűzték a közel 100 érdeklődő számára, amelyek a következő albumban fognak szerepelni.
🎭 Csapatépítés a Harlekin Bábszínház színésznőjével 🎭
Egy igazán különleges és inspiráló program részesei lehettünk, amikor Nánási Katalin Ágnes vezetésével csapatépítő és csoportdinamika-fejlesztő foglalkozásán vettünk részt. Kreatív és szituációs feladatokon keresztül nemcsak egymást ismerhettük meg jobban, hanem önmagunkkal is szembenézhettünk egy-egy elgondolkodtató kihívás során.
Az élmény egyszerre volt szórakoztató és tanulságos: erősítette a közösséget, fejlesztette az együttműködést és segített jobban megérteni saját szerepünket a csapatban. Köszönjük ezt a különleges alkalmat! 🤝✨
🏅 Szécsi Zoltán a vendégünk volt! 🏅
Nagy megtiszteltetés volt, hogy ellátogatott hozzánk Szécsi Zoltán, háromszoros olimpiai bajnok vízilabdázó, aki inspiráló előadást tartott a sport és élet kapcsolatáról, a sport mint karrier lehetőségeiről, valamint a továbblépés kihívásairól a profi sport után.
Az este során betekintést nyerhettünk egy élsportoló útjába, a sikerek és nehézségek mögötti valóságba, és abba is, milyen lehetőségek rejlenek a sport világában a versenyidőszakon túl. Köszönjük Zoltánnak az izgalmas gondolatokat és motiváló történeteket! 💪🔥
Színek félálomban - Kiállítás
Minden egyes pillanatért megérte!
A Színek félálomban kiállítás nemcsak egy tárlat, hanem egy közös alkotói út eredménye, amely rengeteg munkát és elhivatottságot igényelt. Hatalmas köszönet mindenkinek, aki velünk ünnepelte a megnyitót és támogatásával még különlegesebbé tette ezt az estét!
Óriási elismerés illeti a 18 kiállítót, akik munkájukkal életet adtak ennek a tárlatnak, valamint minden Kepeses hallgatót, akik hozzájárultak a szervezéshez. Egy ilyen közösséggel öröm alkotni és létrehozni valami maradandót!
Ha még nem láttad, április 9-ig lehetőséged van megnézni a kiállítást Egerben, a Civil Közösségek Háza két termében. Gyere és merülj el a tárlat sokszínűségében! 💙
A TV Eger honlapján megjelent cikk szerint a "Színek félálomban" kiállítás a Kepes György Szakkollégium 18 lakójának alkotásait mutatja be, amelyek a képalkotó képzelet és a fantázia működését tükrözik. A tárlaton olyan művek is láthatók, mint egy halfarkú, emberlábú lepke, unoka a nagyszülőkkel, portrék és utcaképek. A cikk itt megtekinthető: tveger.hu/2025/03/13/a-muveszpalantak-sokszinu-vilagkepe-jelent-meg-a-tarlaton/
Kepes Mikulás
A szakkoli, az évet, Mikulás partyval zárta, illetve erre a napra esett az egyetemünk nyíltnapja, amely során körbevezettük az érdeklődőket.
Közösen díszítettük fel a folyosót, forralt bort készítettünk, a horgolás rejtelmeiben elmerültünk, az estét pedig ajándékozással folytattuk. Nagyon izgalmas volt ez, hiszen úgy derült ki, hogy, kihúzott minket hogy heteken keresztül nyomokat kellett küldeni magunkról, bármilyen formában, amit mindenki másféle módon közelítette meg. 👼🏻✨️
Platon Karataev Duó - akusztikus koncert
Az este folyamán a Platon Karataev Duó akusztikus verziója lesz hallható, amely még intimebb formában tárja elénk a zenekar lírai világát. Mindenkit nagyon sok szeretettel várunk a Kepes György Szakkollégium szervezésében megrendezésre kerülő koncertre, amely március 12-én 19:00-kor veszi kezdetét a Líceum Esterházy Pál Zenetermében (fsz. 125).
A Platon Karataev 2016-ban alakult Budapesten, és mára a hazai és nemzetközi színtéren is elismertté vált. A 2022-es Partért kiáltó albumukkal szintet léptek: a kritikusok egyik kedvenc lemeze lett, Fonogram-díjat nyert, és dalszövegeik irodalmi érettségi tételekké váltak. A zenekar új nagylemeze, a Napkötöző, 2025-ben érkezik, ahol a víz, a hegy és az erdő után ezúttal a tűz válik a központi elemmé, körülötte keringenek az új dalok. A zenekar a magyar alternatív zenei színtér egyik meghatározó zenekara, amely 2016 óta járja sajátos, filozofikus útját. Intim akusztikus dalaikból grandiózusabb, rétegezettebb hangzásba léptek, miközben zenéjük továbbra is az emberi létezés mélységeit kutatja.
A koncert előtt egy különleges vizuális élmény is vár rátok! 17:00-tól kezdetét veszi a Színek félálomban című kiállítás megnyitója a Civil Közösségek Házában (Kossuth Lajos utca 12.), amelyre szintén sok szeretettel várunk minden érdeklődőt.
Színek félálomban - Kiállításmegnyitó
📅 Megnyitó időpontja: 2025. március 12. (szerda) 17:00
📍 Helyszín: Civil Közösségek Háza, Eger (Kossuth Lajos utca 12.)
Szeretettel meghívunk minden kedves érdeklődőt a Színek félálomban című kiállításunk megnyitójára!
A kiállítás címe Kepes György azonos címmel rendelkező művére utal, akinek munkássága, változatos anyaghasználata és sokszínűsége a mai napig inspiráló hatással van az őt követő generációkra.
A tárlaton a Kepes György Szakkollégium művészeti képzésben tanuló hallgatóinak munkáit tekinthetik meg. Ez az esemény nemcsak egy kiállítás, hanem egy bemutatkozás is egyben: az eseménnyel szeretnénk megmutatni munkáinkat és szakkolis közösségünket egyaránt!
A megnyitón pogácsával és borral várjuk az érdeklődőket, majd egy rövid vetítést (kb. 15 perc) tartunk hallgatóink mozgóképes és animációs munkáiból!
- A kiállítást megnyitja: dr. Kicsák Lóránt, szakkollégiumunk mentortanára
- A kiállítás arculatát tervezte: Lukács Szabolcs
- A plakáton szereplő grafikát készítette: Szabó Réka
Kiállítók:
Bakos Rege / Cseh Orsolya / Dobrán Evelin / Ferenczy Regő Pálos / Görzsöny Ádám / Hajdú Lilla Réka / Horváth Kinga /
Kasza Laura / Kecskés Csenge / Kiss Réka / Kőszegi Angéla / Magasi Hajnal Csillag / Mészáros Mia Petra /
Nagy Lilla / Szabó Réka / Szikora Sára / Vályi Vivien / Varga Virág
A megnyitó után, 19:00 órától a Platon Karataev Duó koncertjére invitáljuk a résztvevőket (Esterházy Pál Zeneterem, Líceum, földszint 125-ös terem), hogy az estét közösen, zenével és jó hangulattal zárjuk.
Várunk mindenkit sok szeretettel - a kiállítás április 9.-ig megtekinthető!
Salsa táncest a Salsa Libre stúdióval
Egy estére a Salsa Libre táncstúdió segítségével elmerülhettünk a salsa világában! Profi tánctanárok vezetésével sajátíthattuk el az alaplépéseket, miközben remek hangulatban mozogtunk együtt. Az este nemcsak a táncról szólt, hanem arról is, hogy közelebb kerültünk egymáshoz és egy igazán különleges élménnyel gazdagodtunk.
Köszönjük ezt a felejthetetlen estét az Salsa Libre táncstúdiónak.
„Mindennek ellenére!” - Egyéni és kollektív megküzdési stratégiák workshop 🌿
November 17-én különleges élményben volt részünk a szomolyai Közösségi Házban, ahol egy egész napos workshopon vettünk részt a SzívHang Társulat vezetésével. A program során olyan élethelyzetekkel és problémákkal szembesültünk, amelyek rávilágítottak arra, hogy bár mindannyian különböző háttérrel és tapasztalatokkal érkezünk, mégis hasonló kihívásokkal küzdünk meg a mindennapokban.
A nap nemcsak önismereti és közösségi fejlődést hozott, hanem lehetőséget teremtett arra is, hogy új barátságok szülessenek és még inkább megerősödjön a közösségünk. Hálásak vagyunk a SzívHang Társulatnak az inspiráló, támogató légkörért és a felejthetetlen pillanatokért!
📷 Fotó: Csoszó Gabriella
Bevezetés az antinatalizmusba: Elgondolkodtató vitaest Császár Mátyással
November 25.-én a szakkollégium tagjai egy igazán különleges és elgondolkodtató vitaesten vehettek részt, amelyet Császár Mátyás vezetett.
A téma, amely a társadalmi és az egyéni döntések etikai kérdéseit feszegette, nem más volt, mint: “Bevezetés az antinatalizmusba: Morálisan helytelen cselekedet-e a gyermekvállalás?” A beszélgetés során mélyrehatóan megvizsgáltuk az antinatalizmus filozófiai alapjait, emellett olyan kérdések is terítékre kerültek, mint a szülői felelősség, a jövő generációk iránti etikai kötelesség, valamint az élet minősége és értéke.
A vita során különböző nézőpontok és érvek kerültek elő, amelyek segítettek abban, hogy még mélyebb megértést nyerjünk az antinatalizmus komplex kérdéseiről.
VIII. Móra Kárpát-medencei Interdiszciplináris Konferencia
November 23-24. került megrendezésre Szegeden immár nyolcadik alkalommal a Móra Kárpát-medencei Interdiszciplináris Konferencia, melyen a szakkollégiumunk 9 tagja prezentálhatta kutatási témáját.
Köszönjük a szegedi Móra Ferenc Szakkollégiumnak a lehetőséget, egyúttal gratuálunk Csay Feliciánnak, Erdei Gábornak, Fekete Borbálának, Földi Kristófnak, Kőszegi Angélának, Pap Katalinnak, Tikovits Gittának, Varga Virágnak és Zubek Ádámnak a színvonalas előadásokért!
Az alkalomra a Kepes több mint húsz tagja is elkísérte az előadóinkat.
Időmenedzsment tréning: A halogatás kezelése a mindennapokban
November 22-én, második alkalommal tartott Mester Dolli számunkra időmenedzsment tréninget, ezúttal a halogatás témakörére fókuszálva. Megismerkedtünk a halogatást okozó tényezők sokféleségével, és azzal is, hogyan ismerhetjük fel és kezelhetjük ezeket a mindennapjainkban.
Pap Katalin és Báthori Boglárka közös előadása az ELTE-n megrendezett IV. Tudós tanárok - Tanár tudósok tanárképzési konferencián
November 16-án adott elő Pap Katalin kutatótársával (Báthori Boglárkával) közösen az ELTE-n megrendezett IV. Tudós tanárok - Tanár tudósok tanárképzési konferencián. A kutatócsoport témája A matematika szeretete és a tanári identitás megnyilvánulásai matematikatanár-jelöltek narratívában volt.
Kepes Szakkoli részvétele az EKKE Kidobós Kupáján
Ebben a félévben a Kepes Szakkoli is képviseltette magát az egyetem Kidobós Kupáján. Az estét az EKKE Cheerleader csapatának bemutatója nyitotta meg, melyen két tagunk is szerepelt, Sarkadi Bíborka és Váczy Hargita. Ezt a Hungary Dodgeball bemutatója követte, ahol ismertették a legfőbb szabályokat a játékosokkal. Az eddigi évekhez képest nagyobb létszámban jelentkeztek a játszani vágyó csapatok, így nem csoportmérkőzéseket, hanem egyenes kieséses mérkőzéseket bonyolítottak le a szervezők. Így csapatunk egy nagyon izgalmas, küzdelmes mérkőzést lejátszva esett ki a fergeteges hangulatú bajnokságból. Köszönjük az élményt a szervezőknek, reméljük tavasszal is részt tudunk venni ebben a bajnokságban és győzelemmel térhetünk haza.
A csapat tagjai: Babinszki Gellért, Urbán Gergő, Görzsöny Ádám, Földi Kristóf, Szabó Réka, Fekete Borbála, Lukács Szabi, Zubek Ádám
Fekete Borbála és Klein Petra a Zenei Intézet kórusával turnézott
Két szakkollégiumi tagunk, Fekete Borbála és Klein Petra koncert turnén vettek részt a hétvégén. Az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem Zenei Intézetének Kórusa adott elő szombaton Győrben, vasárnap pedig Révkomáromban. A programon mindketten sikeresen szerepeltek. Gratulálunk és további sok sikert kívánunk.
Tóth Ugyonka Helga előadása a XLVII. Kémiai Előadói Napokon
XLVII. Kémiai Előadói Napok alkalmából október 31.-én szakkollégiumi tagunk, Tóth Ugyonka Helga tanár szakos hallgató előadást tartott “Imidazólium alapú ionos folyadékok vizsgálata számítógépes szimulációkkal” címmel. Az előadás betekintést nyújtott az imidazólium alapú ionos folyadékok határfelületének szerkezeti és dinamikai tulajdonságaiba. Gratulálunk neki és további sok sikert kívánunk!🤍
Őszi RöpLiga: Csapatunk összefogása és küzdelmei a pályán
Idén ősszel is megrendezték a RöpLiga Bajnokságot, melyen szakkollégiumunk is benevezett, Babinszki Gellért csapatkapitány vezetésével. Hétfőn és szerdánként az egyetemünk tornatermében kis csapatunk a B csoportban küzdött a továbbjutásért.
A jó hangulatú mérkőzéseken igazi csapatként harcoltunk, és szurkolóinknak hála a lelkesedésünk sosem lankadt a késői órákban sem! Köszönjük mindenkinek, aki támogatott minket!
Csapat tagjai: Babinszki Gellért, Urbán Gergő, Görzsöny Ádám, Horváth Kinga, Szabó Réka, Fekete Borbála, Balogh Roland, Ferenczy Regő, Szikora Sára, Klein Petra, és Pap Katalin.
TDK Minikonferencia: Felkészülés és Főpróba a Szakkollégium Tagjaival
November 3-án és 5-én két részletben tartott TDK minikonferenciát a szakkollégium saját tagjainak, a konferenciára való felkészülés, főpróba gyanánt.
A két alkalommal összesen 7 tagunk kutatását ismerhettük meg, betekintést nyerhettünk a barátaink kutatási témáiba, meghallgathattuk az ITDK-n előadni kívánt prezentációjukat, és részt vehetttünk az előadás csiszolásának, tökéletesítésének folyamatában.
A két ülést Kiss Csaba és Kicsák Lóránt koordinálta szekcióelnökként. Az esemény során természettudományos, művészeti és pedagógiai témákat is megismerhettünk.
Sok sikert kívánunk tagjainknak a TDK-n való szerepléshez: Erdei Gábornak, Földi Kristófnak, Hajdú Lillának, Pap Katalinnak, Tikovits Gittának, Tóth Ugyonka Helgának és Urbán Gergőnek!
Hobbiból hivatás: Török Imre előadása a numizmatika világáról
Október 30-án tartott előadást Török Imre, numizmatikus szakember az Ez vagyok én?- Önismeret és Önmegvalósítás útvesztői című programsorozat következő állomásaként. Az esemény során végigkísérhettük, hogyan válhat a hobbiból karrierré a pénztörténet, megismerkedhettünk a pénztörténeti alapismereteken felül a pénzgyűjtés, és kereskedés rejtelmeivel is. Az előadásban megemlékeztünk a Magyar Nemzeti Bank 100 éves évfordulójáról is.
Szabó Réka és Szikora Sára a 2024-es Stúdium Borcímke Kiállításon
Gratulálunk tagjainknak, Szabó Rékának és Szikora Sárának, akiknek munkái helyet kaptak a 2024-es Stúdium borcsalád új címketervezésére rendezett kiállításán. További sok sikert kívánunk!
Vízivilág Éjszakája: Kreatív Jelmezek és Jelmezverseny a Kepes Szakkollégium Beöltözős Buliján
Október 29-én beöltözős bulit tartott a Kepes szakkoli, amelynek témája a vízivilág volt. Mindenki magának készítette el a jelmezét, és sok kreatív ötlet született. Azon az estén együtt bulizott a nagy ho-ho-ho horgász a kalózokkal, de felbukkant még a folyosón medúza, lámpáshal, sőt még egy vízforraló is.
Jelmezversenyt is tartottunk, amelynek győztese egy hármas jelmez volt, ami a víz halmazállapotait mutatta meg.
Cseh Orsolya munkája a SZELF Kiállításon
Szakkollégiumi tagunk, Orsolya Cseh munkáját beválogatták a SZELF kiállításába, amelyet a FUGA - Budapesti Építészeti Központ és az Eszterházy Károly Katolikus Egyetem másodéves Művészeti instruktor MA szakos hallgatók szervezésében valósulhatott meg. ✨️
A kiállításon a Képzőművészeti és Művészetelméleti Intézet, a Mozgóképművészeti és Kommunikációs Intézet végzett és jelenlegi hallgatóinak munkái láthatók. Gratulálunk Nekik!🥂
A kiállítás megtekinthető 2024. október 25 - december 1. között.
Időgazdálkodási Tréning a Szakkollégium Tagjainak Mester Dollival
Október 18-án tartott tréninget a szakkollégium tagjainak Mester Dolli a time menedzsment témájában. Az összesen két alkalmat felölelő foglalkozás első alkalmával szó volt arról, hogyan képzeljük el egy ideális napunk időbeosztását, milyen nehézségekkel küzdünk a mindennapokban, megismerkedtünk a legáltalánosabb időrablókkal, és megvizsgáltuk azt is, melyek az általunk is befolyásolható, illetve nem rajtunk múló faktorok a hatékony time menedzsment terén. Izgatottan várjuk a tréning folytatását.
Görzsöny Ádám diplomamunkájának, a "Visual & Sonantia Experimentum" című projektnek a bemutatója a B24 Galériában
Október 11-én tartott vendégelőadást tagunk, Görzsöny Ádám a debreceni B24 Galériában, ahol bemutatta diplomamunkáját.
A Visual & Sonantia Experimentum egy audiovizuális kísérleti projekt, amely sötét, baljós világot tár elénk zajzenék és generatív grafikák felhasználásával. Ádám zenei előképzettség nélkül vágott neki az elkészítésének és autodidakta módon tanulta meg az ehhez szükséges programok használatát. Célja a zenei konvencióktól való eltérés volt, ezért a klasszikus felépítéseket elvetette és egy szokatlan hangzás-, és látványvilágot hozott létre úgy, hogy a zenékből kinyert adatokat a grafikák különböző paramétereihez kapcsolta, így megmozgatva és audio-reaktívvá téve őket.
Az előadás után az érdeklődők részt vettek egy zenei inspiráción alapuló kreatív írás workshopon is, ahol nagyon érdekes munkák születtek Ádám szerzeményei alapján.
A „Halmozottan Hátrányos Helyzetű Gyermek” - Beszámoló L. Ritók Nóra Előadásáról az Igazgyöngy Alapítvány Munkájáról
Az előadássorozatunk kapcsán a szakkollégiumunk olyan előadásokat, workshopokat, illetve szemináriumokat szervez, amelyek fókuszában az önmegvalósítás, az önismeret, illetve különböző inspiráló személyek szakmai útja áll. Ilyen inspiráló személy L. Ritók Nóra is, aki az Igazgyöngy Alapítvány alapítója és szakmai vezetője, valamint az Igazgyöngy Alapfokú Művészet Iskola igazgatója. Számos könyv és tanulmány szerzője, munkájának alappilléreit képezi a pedagógia, a művészet és az esélyegyenlőség.
Előadásában törekedett a Magyarországon élő hátrányos helyzetű családok objektív és szubjektív bemutatására egyaránt. Szó esett a hátrányos helyzetű tanulók arányairól, a halmozódó szegénységfaktorokról és a lakhatási szegénységről is. Kitért a generációs öröklődési mintákra, az iskolarendszer problémáira, valamint kifejtette hogyan nyilvánul meg az iskolákban a szegénység transzfer hatása.
Előadásának második felében az Igazgyöngy alapítvány sikereiről és nehézségeiről hallhattuk őt beszélni. Az Igazgyöngy modellje egy ígéretesnek tűnő, civil fejlesztés, melynek kiindulópontja az oktatás, de ismeri és kezeli az oktatás hatását leamortizáló tényezőket egyaránt. Ez a modell a „Képessé tevés” mentén szerveződik, melynek fő pontjai a következők: egyéni életstratégia-építés (iskola, tanoda, ösztöndíjprogram, munkahelyteremtés, önfenntartási képességek fejlesztése) közösségi, támogató értékrend kialakítása, az aktivitás támogatása, komplex, hosszútávú stratégia, együttműködéseken alapuló szemlélet, törekvés a rendszerszintű hatásra.
Az Igazgyöngy alapítvány hosszútávú céljai között szerepel a közösségfejlesztés, a munkahely teremtés, a szülők edukálása, az önfenntartási képességek fejlesztése, valamint a komplex problémakezelés. Összességében egy rendkívül megindító, értékes és tanulságos előadást hallgathattunk meg.
Gratulálunk Demonstrátorainknak - Köszönet a Kiemelkedő Munkáért
Gratulálunk demonstrátorainknak, akik munkájukkal segítik egyetemünket: Babinszki Gellértnek, Földi Kristófnak, Tóth Dorinának és Tóth Ugyonka Helgának, valamint Klein Petrának, aki énekhangjával emelte a demonstrátori díszünnepség színvonalát! További sok sikert kívánunk!
Új Tagok Köszöntése és Izgalmas Küzdelmek a III. Kepes Kombat Bajnokságon
Az idei évben új tagjainkat egy közös főzőesttel és ismerkedős programmal fogadtuk, amely remek alkalom volt a kötetlen beszélgetésre és a közösségünk erősítésére. Az este csúcspontját a III. Kepes Kombat bajnokság hozta, amely idén különleges mérföldkőhöz érkezett: első alkalommal ünnepelhettünk női győztest, Nagy Lilla személyében.
Kutatásmódszertani szakszeminárium a biológia vonatkozásában - Beszámoló Kiss Csaba előadásáról
Kiss Csaba az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen a Biológia Intézetének Állattani Tanszékén dolgozik tanársegédként. Fő kutatási profilja a Sicista trizona koponyamorfológiája, valamint többek között a hazánkban is előforduló közepes- és nagyméretű emlősök monitorozásával is foglalkozik. Ezen előadásában a kutatási módszerekről, publikációkról, valamint kutatási expedíciókról beszélt.
Elsőként az előadásban a mintagyűjtési technikákra tért ki a Tanár Úr. Ezen belül a célkitűzések meghatározása volt, ami megemlítésre került. ez magának a lebonyolításnak a megtervezését foglalta magába a következő lépéseken keresztül: érdeklődés, szakirodalom áttekintése, hipotézisek felállítása, kísérletek kivitelezése és értékelése.
Ezt követte a terepi gyűjtési eszközök bemutatása, mint például a természettudományos kutatások tekintetében az avarrostálás, fűhálózás, lepkehálózás, fénycsapdázás, talajcsapdázás, csalis ketreces csapdák alkalmazása, valamint a nagyemlősöknél gyakran használt kameracsapdák.
Mindezek után a megszerzett adatok feldolgozására tért ki az előadásában. Megemlítette, hogy általában ez egy hosszú és időigényes folyamat, de mindennek egyszerűsítésére és gyorsítására már számos eszköz áll rendelkezésre, például nemrégiben az AI-t is elkezdték alkalmazni ilyen célra, melyre példát is hozott, ahol egy drónos felvételt elemzett és modellezett le az AI a különféle patások (lovak és tehenek) mozgásáról.
Végül az eredmények bemutatására láthattunk példákat, láthattunk példát publikációra, poszterre, megismerhettük a Citizen Science mozgalmat, mely hazánkban sajnos még nem annyira elterjedt, de egyre nagyobb teret kezd nyerni szerencsére. Megemlítésre került továbbá az Emlőskutatók Szakmai Napja konferencia is, mely legutóbb az egyetemünkön került megrendezésre. Emellett a BIOTA konferencia is témába került. A konferenciákkal kapcsolatban számos információt megtudhattunk, többek között, hogy ezek jelentősége a személyes találkozásokban és közös ötletelésekben rejlik.
Az előadás alatt több szakmai könyv és poszter is körbe lett adva, valamint több kameracsapdás felvételt is láthattunk a Bükkben előforduló farkasokról és medvékről. Az előadás végén pedig egy Erdélyi és egy Montenegrói kutatóexpedícióról láthattunk felvételeket az ezeken a helyeken található élőlényekről és természetről.
Maga az előadás rendkívül érdekes volt és úgy gondolom mindenki jól átláthatta milyen is egy biológiai kutatás, hogyan zajlik, milyen nehézségei és értékei vannak, valamint, hogy miért is fontos mindannyiunk számára, hogy ezen kutatások megvalósuljanak.
Amellett pedig, hogy a természettudományok iránt különösen érdeklődő hallgatók számára az előadás segített elmélyíteni ismereteiket, ezen túl az alapvetően nem természettudományos beállítottságú szakkollégisták is meríthettek tudást a kutatások sajátságairól, menetéről.
Biológiai laborgyakorlat- Beszámoló Kiss Csaba előadásáról
Kiss Csaba az Eszterházy Károly Katolikus Egyetemen a Biológia Intézetének Állattani Tanszékén dolgozik tanársegédként. Fő kutatási profilja a Sicista trizona koponyamorfológiája, valamint többek között a hazánkban előforduló közepes és nagyméretű emlősök monitorozásával is foglalkozik. Ezen laborgyakorlat néhány a biológiai kutatások során alkalmazott eljárást ismerhettünk meg.
A laborgyakorlat során ki lehetett próbálni többek között a bagolyköpetből történő azonosítást, mely során csontokat kellett keresni, majd beazonosítani őket egyedi szinten. Emellett kipróbálhattuk a fény illetve sztereomikroszkópot, így megismerve annak használatát és megtekinthettünk rovarrészeket és szövetmintákat is.
Ezen felül vércukorméréses vizsgálatnak vethettük alá magunkat, a bátrabbak saját vérüket is áldozhatták a tudomány oltárán. Az etikai kérdésektől nem ódzkodóak a csótányboncolást sem hagyták ki, mely során elsajátíthatták az állatoknak a lehető legkevesebb szenvedést jelentő eljárás szakszerű elvégzését.
Bemutatásra került továbbá az egyetemi élő állat gyűjtemény is, ahol többek között siklókat, anoliszokat, skorpiókat, trópusi halakat, rákokat és sok mást is megnézhettünk. Itt, aki szerette volna, a botsáskákat, halálfejes csótányokat és remeterákokat kézbe is vehette. A siklók és rákok nem mutattak különösebb affinitást a simogatásra, a botsáskák azonban érdeklődve tanulmányozták a szakkollégisták tenyerét, karját és néhol a vállát is.
A foglalkozás az egyetem állattani múzeumában zárult, ahol egy kis kvízt lehetett kitölteni, ami bár fiatalabb korosztálynak lett megálmodva, azonban a kollégistáknak is rejtegetett némi kihívást, és sok-sok érdekességet, főleg a megfejthetetlennek hitt keresztrejtvények és közmondások terén. Rengeteg érdekes preparátumot tekinthettünk meg a múzeumban, például lepkéket, orrszarvúbogarat, polipot, túzokot és még páviánt is. Erős idegzetűek a magzatokról szóló vitrint is szemügyre vették.
Összességében megismerhettük az állattani laboratóriumi munkák kulcslépéseit és egy érdekes állatgyűjteményt, valamint múzeumot nézhettünk végig. Sokat tanultunk a laboratóriumi munkákról, ezek összetettségéről és izgalmairól.
Nemzetközi Siker: Tóth Ugyonka Helga Kutatási Eredményei az EMLG-JMLG Annual Meeting 2024 Konferencián
Szeptember 8-13 között került megrendezésre Triesztben az EMLG-JMLG Annual Meeting 2024 nemzetközi konferencia, melyen tagunk Tóth Ugyonka Helga poszter szekcióban mutatta be kutató munkája eredményeit.
A poszter, melynek címe:„Computer Simulation Investigation of the Molecular Scale Structure and Dynamics of the Free Surface of Imidazolium-Based Ionic Liquids” (Imidazólium alapú ionos folyadékok vizsgálata számítógépes szimulációk segítségével) nagy érdeklődéssel fogadták. A konferencia dinamikus légkörében pedig minden résztvevő számos új ötlettel és gondolattal gazdagodott.
Cseh Orsolya Első Önálló Kiállítása - KEZDŐ KÉPPONT
Örömmel jelentjük be, hogy a Debreceni Német Kulturális Fórum támogatásával megnyitja kapuit Cseh Orsolya első önálló kiállítása, KEZDŐ KÉPPONT címmel. Az alkotások személyes élményeket és belső utazásokat tárnak elénk. A kiállítás 2024. szeptember 7. és 24. között látogatható, ne hagyjátok ki!
Gratulálunk Tóth Ugyonka Helgának a Pro Academia Agriensi Juventutis-Díjhoz
Szívből gratulálunk szakkollégiumunk kiváló tagjának, Tóth Ugyonka Helgának, aki kiemelkedő szakmai munkájáért és példamutató teljesítményéért egyetemünk Pro Academia Agriensi Juventutis-díjban részesült. Büszkeséggel tölt el minket ez az elismerés, és további szakmai sikereket kívánunk neki pályafutása során!
Élménnyel Teli Szakkollégiumi Tábor Abádszalókon - Csapatépítés és Kalandok a Tisza-Tónál
Az idei nyári szakkollégiumi tábort augusztus 23-25. között Abádszalókon tartottuk meg. A szervezés sikeréért többek között számos tagunknak jár köszönet, de különösen az új elnökünknek, Pap Katalinnak!
Az első napot strandolással töltöttük, amit egy közös grillezéssel zártunk, majd csapatépítő játékokkal és az új tagok beavatásával folytattuk az estét. A második napon Tiszafüredre utaztunk, ahol egy kerékpártúrát tettünk a Tisza-tó mentén a Poroszlói Ökocentrum felé. Itt idegenvezetés kíséretében fedeztük fel a komplexumot. A nap végén visszatekertünk a kiindulási pontra, majd a szálláson közös főzéssel, csapatfeladatokkal és játékokkal zártuk a programot.
Ezek a napok olyan tapasztalatokat és élményeket adtak, amelyek révén tovább erősödött a szakkollégiumi közösség és az egymás iránti felelősségvállalás érzése. 🚴🏻♀️🏞🤽🏻♂️🌞
AI és Közösségépítés a NYATA 2024 Szakkollégiumi Táborban – Sopronban Jártunk
A szakkollégiumunk tagjai idén is részt vettek a NYATA-n, azaz az országos szakkollégiumi táborban, melynek idén Sopron adott otthont, augusztus 1-5 között.
A tábor tematikája az AI-on alapult, a témán belül számos előadás és workshop volt látogatható, emellett a hangsúly az ismerkedésen, csapatépítő feladatokon volt. Persze a bulik sem maradtak ki. ☀️⛰️🧠🤖
Nyitott programjaink
Ha szeretnél jobban megismerni minket és betekintést nyerni szakmai életünkbe, akkor várunk szabadon látogatható programjainkra.
A mindenki számára nyitott programjainkról a
Facebook vagy
Instagram oldalunkon értesülhetsz.
Korábbi programjaink
Ha Te is részese akarsz lenni ennek a közösségnek, kövesd figyelemmel a programjainkat és a felvételi felhívásunkat!
Köszönjük az egyetemnek a szakkollégium működéséhez nyújtott támogatását.